Vajinal enfeksiyonlar, kadınların hayatlarında neredeyse kaçınılmaz bir şekilde yaşanan rahatsızlık verici durumlardandır. Bu enfeksiyonlar bazen kendi kendine iyileşen kısa süreli bir durum olabileceği gibi bazen de uzun süreli ve ciddi komplikasyonlara neden olabilecek önemli sağlık sorunlarındandır.

Bu kadar sık görülmesine rağmen alınacak basit bazı önlemler ile vajinal enfeksiyonların önlenmesi en azından sıklığının azaltılması mümkündür.

Bu önlemler şöyle sıralanabilir:

Tuvalet temizliği yaparken temizlik yönünün mutlaka önden arkaya doğru olmasına dikkat etmeliyiz. Arkadan öne doğru yapılacak bir temizlik anüs çevresinden mikropların vaginaya taşınmasına yardım eder ve enfeksiyonlara davetiye çıkarabilir.

Vaginanın su ile yıkanması bize temiz bir his veren bir alışkanlık olsa da aslında son derece zararlı olabilir. Vagina içindeki bakteri ve diğer mikroorganizmaların oluşturduğu dengenin (Denge durumundaki bu mikroorganizmaların oluşturduğu bu örtüye flora denilmektedir) bozulması sonucunda enfeksiyon etkeni bazı mikroorganizmalar ortamın asit dengesinin de değişmesiyle fazlaca üreyerek enfeksiyonlara neden olabilirler.

Dar ve hava almayan kıyafetler vaginal bölgedeki terlemenin de etkisiyle nem oranını arttırabilirler. Bu kıyafetler şıklık açısından tercih edilse de bölgenin nemlenmesi de yoğun bir kaşıntı ile kendini gösteren özellikle mantar enfeksiyonlarına neden olabilir.

Dar kıyafetler kadar önemli bir diğer durum, iç çamaşırlarımızın hava almaya uygun nemi absorbe eden pamuklu türde olmasıdır.

Genital bölgenin nemli bırakılmaması açısından dikkat edilmesi gereken durumlar arasında duş, tuvalet, havuz, deniz aktiviteleri sonrasında vulvar bölgenin iyi kurulanması ve gerekirse saç kurutma makinesinin en düşük ayarında genital bölgenin kurutulması enfeksiyonların önlenmesinde çok önem taşımaktadır.

Unutmayın eğer kaşıntı akıntı gibi şikayetleriniz varsa mutlaka jinekoloğunuza muayene olmalısınız. Bu enfeksiyonlar kulaktan dolma bilgilerle ve başkalarının deneyimleri ile tedavi edilecek durumlar değildir. Böyle davranarak belki de çok basit bir enfeksiyonun kronikleşmesine, tedavi süresinin uzamasına ve daha da önemlisi sizde telafisi mümkün olmayacak hasarlara yol açmasına neden olabilirsiniz.